הגדלת חזה בהזרקה של ג'ל מקרוליין מול שומן עצמי

בשנת 1895 בוצע ניתוח הגדלת החזה הראשון. מאז ועד היום, הטכניקות שונו והשתפרו אך חזה יפה ומוצק נותר משאת נפשן של נשים רבות וניתוח הגדלת חזה הפך בעשורים האחרונים לאחד הניתוחים הפלסטיים הפופולאריים בעולם עם יותר מ 300 אלף ניתוחים בשנה בעולם. אך מה יעשו נשים שאינן מעוניינות בהליכים כירורגיים פולשניים או אינן יכולות לעבור אותם? תחום האסתטיקה הפלסטית והכירורגית נדרש כל הזמן לשפר עצמו ולפתח טיפולים חדשניים שיחליפו או יתנו מענה לצד הניתוחים המסורתיים. אחד מהטיפולים החדשניים נקרא הגדלת חזה בהזרקה. קיימות שתי שיטות של הגדלת חזה בהזרקה: הגדלת חזה בהזרקה של ג׳ל בשם מקרוליין והגדלת חזה בהזרקה של שומן עצמי. הגדלת חזה בהזרקה מתאימה גם לגברים המעוניינים לחטב ולעצב את החזה אך היא פחות נפוצה.

הגדלת חזה בהזרקה - לפניהגדלת חזה בהזרקה - אחרי

הגדלת חזה בהזרקה באמצעות מקרוליין

מקרוליין הוא ג'ל סמיך המבוסס על חומצה היאלורונית שאינו מתפזר לאחר ההזרקה, מיועד לביצוע תיקונים אסתטיים רבים כגון מילוי קמטים ואושר על ידי משרד הבריאות בישראל גם להגדלת חזה בהזרקה. הגדלת חזה בהזרקה בדרך זו מתאימה למי שמבקשת להגדיל את החזה עד 100cc ויכולה לסייע גם בפתרון בעיות אסתטיות אחרות כגון אי סימטריה.

תהליך ביצוע הגדלת חזה בהזרקה בשיטת מקרוליין

התהליך מתבצע רק על ידי רופא ובשונה מניתוחים פלסטיים, לא חייב הרופא להיות חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית או אפילו להיות בעל תעודת מומחה בכירורגיה. טרם ביצוע התהליך, על המטופלת לעבור בדיקות דם, בדיקות אלרגיה כדי לוודא שאינה אלרגית לחומרים המוזרקים ובדיקות לאיתור גידולים בחזה. תהליך הגדלת חזה בהזרקה על ידי מקרוליין אורך כשעה, בהתאם לכמות הג'ל הנדרש. התהליך מתרחש בטיפול אחד, בהרדמה מקומית ואינו מצריך אישפוז. ג'ל המקרוליין מוחדר בזריקה בין העור והשרירים והשינוי בצורת החזה הוא מאוד טבעי והרמוני עם הגוף.

תוצאות הגדלת חזה בהזרקה של מקרוליין

ג'ל המקרוליין נספג בגוף במהלך הזמן עד שנעלם לחלוטין בתוך כשנתיים עד שלוש. כבר אחרי שנה ניכרת ירידה משמעותית בנפח החזה ונשים רבות חוזרות לטיפול תחזוקה.

יתרונות של הגדלת חזה בהזרקה של ג'ל מקרוליין

 1. אין צורך בהתערבות כירורגית
 2. התהליך לא מותיר צלקות
 3. התוצאות מיידיות
 4. רמת הדיוק והסימטריה גבוהים מאוד, החזה בעל מראה טבעי והרמוני עם גוף האישה והמגע שלו הוא כמעט כשל שד טבעי 
 5. ג'ל מקרוליין אינו מפריע לביצוע טיפולים אם חלילה יאובחן גידול בחזה
 6. החזרה לשגרה היא כמעט מיידית- רק מספר שעות לאחר סיום התהליך
 7. התהליך לא מונע הנקה בעתיד
 8. החומר המוזרק הינו זמני ולכן יש דרך חזרה עבור נשים שהתחרטו ואינן מרוצות מגודל החזה החדש.

חסרונות של הגדלת חזה בהזרקה של ג'ל מקרוליין

 1. מי שמתגלה כאלרגית לחומצה היאלורונית לא תוכל לעבור את הטיפול
 2. הגדלת חזה בהזרקה של מקרוליין לרוב יקרה יותר מהאפשרויות הכירורגיות ואף תדרוש טיפולי חיזוק מדי תקופה שייקרו עוד את התהליך.

הגדלת חזה בהזרקה של שומן עצמי

בשנים האחרונות חלה עליה בביקוש להגדלת חזה בהזרקה של שומן עצמי.  הטיפול מתאים לנשים עם חזה קטן אשר להן מצבורי שומן, לנשים הסובלות מאסימטריה בשדיים, לנשים לאחר כריתת גושים מהשד ולכאלה המעוניינות בהגדלה לא גדולה יחסית. הגדלת חזה בהזרקת שומן עצמי מבוצעת גם כטיפול משלים לניתוח הרמת חזה שהחזה החדש אסוף ונראה קטן יותר מהחזה הנפול טרום הניתוח.  הטיפול לא מתאים לנשים מאוד רזות ללא מצבורי שומן, לכאלה המבקשות הגדלת חזה משמעותית ולבעלות חזה גדול ונפול.

מאמר זה בחסות ד"ר עומר וולף

ד"ר עומר וולף הינו רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא

תהליך ביצוע הגדלת חזה בהזרקה של שומן עצמי

10 ימים לפני הטיפול יש להפסיק נטילת מדללי דם ותרופות נוספות, גם טבעיות כגון אומגה 3 וכורכומין. שבועיים לפני התהליך יש להמנע מחשיפה לשמש וחודש וחצי לפני הניתוח מומלץ להפסיק לעשן. טרום הניתוח המטופלת תבצע בדיקות דם נרחבות, אק"ג וצילום חזה. לפני הכניסה לחדר הניתוח מסומנים על גוף המטופלת מצבורי השומן מהם ישאב המנתח. הגדלת חזה בהזרקה של שומן עצמי יכולה להתבצע בהרדמה מקומית או כללית כתלות בכמות השומן הנדרשת תוך התחשבות, עד כמה שניתן, ברצון המטופלת.

תחילה נשאב השומן מהמצבורים שנבחרו באמצעות צינורות מתכת ונאגר במיכל סטרילי. בסיום שלב זה ולאחר שנאסף כל השומן מהרקמה, נתפרים החורים בחוטים מתכלים. בזמן שהייתו במיכל הסטרילי, עובר השומן תהליך היפרדות מהנוזלים המימיים והשומן הנקי מוזרק לשדיים בצינורית מתכת דקה במיוחד כדי להמנע מצלקות. בסיום התהליך, מולבשת חזיית ספורט למטופלת מעל תחבושת לחץ.

ההחלמה מניתוח הגדלת חזה בהזרקה של שומן עצמי

24 שעות לאחר הניתוח המטופלת יכולה להכנס להתקלח. עליה להשאר עם תחבושת לחץ וחזיית ספורט ולייבשה במייבש שיער לאחר המקלחת. תחבושת הלחץ וחזיית הספורט יישארו במשך 6 שבועות. חבישות הנייר יירדו מעצמן וגם התפרים מתכלים כך שאין צורך להסירם. שלושה שבועות לאחר הניתוח יש לחבוש את הפצעים במדבקות סיליקון שישטחו את הצלקות ויזרזו את החלמתן. אין לחשוף את הצלקות לשמש במשך שנה מיום הניתוח.

בימים הראשונים לאחר הניתוח החזה יהיה נפוח ובצקתי עם שטפי דם וכאבים צפויים להיות באזורים מהם בוצעה שאיבת השומן. שטפי הדם ייספגו תוך כשבועיים, הכאבים יימשכו מספר שבועות , הבצקות יעלמו לאחר מספר חודשים. כמחצית מהשומן שהוזרק נספג עם הזמן והמחצית שתיקלט תישאר בשד לצמיתות ותביא לעליה במידה מהשד המקורי. האזורים מהם בוצעה שאיבת שומן כמובן יתחטבו ויהפכו למוצקים יותר.   

יתרונות של הגדלת חזה בהזרקה של שומן עצמי

 1. השומן העצמי כשמו כן הוא- נלקח מגוף האישה ולכן אינו נתפס כגוף זר ומקטין סיכונים.
 1. מסיבה זו נהנית המטופלת במקביל גם משאיבת שומן ממקומות בהן היא לא מעוניינת בו, בעיקר ירכיים ובטן.
 2. השד המתקבל נראה טבעי
 3. הניתוח לא מותיר צלקות בשדיים

חסרונות של הגדלת חזה בהזרקה של שומן עצמי

 1. ניתן להגדיל את החזה רק בחצי מידה עד מידה
 2. צורת החזה הסופית מתקבלת רק לאחר מספר חודשים
 3. התהליך לא ניתן לביצוע בנשים רזות במיוחד שלהן אין מצבורי שומן לשאיבה
 4. מכיוון שכמחצית מהשומן המוזרק נספג ואין לדעת בדיוק כמה ייקלט, לעיתים יהיה צורך בתהליך של מספר הזרקות ולא הזרקה חד פעמית
 5. באזורים מהם בוצעה שאיבת השומן יוותרו צלקות קטנות.
ד"ר עומר וולף - מנתח פלסטי בכיר
ד"ר עומר וולף - מנתח פלסטי בכיר