כל המידע על הרמה והגדלת חזה

תהליך של צניחת והתרוקנות השדיים מתרחש כמעט אצל כל הנשים במהלך השנים.  ישנן נשים שבעקבות הריונות, לידות ואף הנקה ממושכת, נשים שעברו דיאטות מרובות שהביאו לעליה וירידה במשקל שוב ושוב או כאלה שעברו ניתוח בריאטרי.  צניחת השדיים כתוצאה מכוח המשיכה ואפילו בגילאים צעירים -נשים שלהן שדיים צינוריים אשר אומנם מוצקים אבל המבנה שלהם נפול ונראה לא אסתטי. תהיה אשר תהיה הסיבה, נדמה שלעיתים זה רק ענין של זמן עד שהחזה נופל וחלק מהנשים פונות לפתרון הניתוח הפלסטי. 

הגדלה והרמת חזה אחריהגדלה והרמת חזה לפני

מתי כדאי לשקול הרמת או הגדלת חזה?

לנשים בעלות נפח שדיים קטן ודרגה משמעותית של צניחת שדיים עם ריבוי של עור עודף ,לא תמיד תספיק הכנסת שתל סיליקון לצורך הגדלת החזה ויהיה צורך בניתוח הרמה והגדלת חזה שישפר משמעותית את צורת השדיים והנראות שלהם. צריך לדעת שככל שהנזק לשד יהיה רב יותר, כך יהיה קשה יותר לתקן. נשים בדר"כ יעדיפו להמתין לסיום הלידות, גם אם מדובר בבעיה מבנית מגיל צעיר וזאת למרות שניתוח בשלב מוקדם של נפילת השד יביא לתוצאה טובה יותר.

עם הפנייה הראשונית למנתח הפלסטי על מנת לבחון אפשרות לבצע ניתוח הרמה והגדלת חזה, תתקיים פגישת יעוץ בה יבוצעו מדידות של בית החזה והשדיים, יינתן הסבר מפורט על כל השיטות הקיימות המתאימות ועל התהליך על מנת להגיע לתוצאה הרצויה וליצור מראה טבעי ואסתטי ככל שניתן. על הרופא לקבל את כל המידע הרפואי של המטופלת ומידע נוסף כגון הרגלי עישון וצריכת אלכוהול. יש לבצע בדיקות דם ובמקרים מסוימים גם ממוגרפיה, צילומי חזה ואק"ג.

מהלך הניתוח להרמה והגדלת חזה

לפני הכניסה לניתוח ,המנתח ישרטט על חזה המטופלת את הקווים המתארים בהתאם לאזורים המדויקים שבהם יבוצעו החתכים. הניתוח להרמה והגדלת חזה מבוצע בהרדמה מלאה ובמהלכו מבוצע חתך שדרכו מוחדר השתל והמקום נסגר באופן זמני. אז מועברת המנותחת למצב ישיבה ועודפי העור, אם ישנם, מוסרים. גם מיקום העטרה והפטמה נבדקים וממוקמים מחדש במקרה הצורך. עם סיום הניתוח, לאחר כשעתיים , מבוצעת חבישה רכה סופגת ומולבשת על המנתחת חזית ספורט תומכת. במקרים בהם עדיין יש דימום, מוכנסות צינוריות ניקוז לשדיים. צינוריות אלו יוסרו מספר ימים לאחר מכן.

מאמר זה בחסות ד"ר עומר וולף

ד"ר עומר וולף הינו רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים אסף הרופא

סיבוכים אפשריים בניתוח הרמה והגדלת חזה

חשוב לדעת כי ניתוח משולב של הרמה והגדלת חזה הוא מהניתוחים הקשים והמורכבים בכירורגיה הפלסטית. יחסית מדובר בניתוח ארוך של כשעתיים אשר כולל בתוכו 2 פעולות מורכבות. ישנם מנתחים המבצעים ניתוח זה בשני שלבים בהפרש של מספר חודשים ומנתחים אחרים אשר מבצעים הרמה והגדלת חזה בניתוח אחד.

  • דימומים – ייתכנו דימומים קלים שיחלפו אך דימומים קשים יותר יחייבו ניתוח נוסף      
  • זיהומים – יש לשים לב בזמן לזיהומים בחתך הניתוחי או בעור השד. גילוי מהיר יבטיח ריפוי מוצלח על ידי אנטיביוטיקה. ישנם רופאים שנותנים אנטיביוטיקה מונעת למשך 5 ימים.
  • הצטלקות- מידת ההצטלקות תלויה מאוד בעור המטופלת. קשה לצפות מראש האם תהיה הצטלקות טובה שתשאיר צלקת כמעט נעלמת או בהצטלקות שתותיר צלקת בולטת ולא אסתטית. ניתן לתת טיפול שישפר את מראה הצלקות במקרה הצורך.
  • פתיחת תפרים חלקית – תופעה שכיחה שבדרך כלל תסתיים עם טיפול מקומי. במקרים קשים יותר של פתיחת תפרים יהיה צורך להוציא זמנית את השתלים.
  • אסימטריה – שינוי בגודל השד, במיקום הפטמה ובגודלה.
  • שינוי תחושה – ייתכן שינוי תחושה בעור באופן זמני או קבוע.  תתכן גם הפחתה של התחושה באזור הפיטמה שלרוב חוזרת עד כשנה לאחר הניתוח.
  • נמק של הפטמה- ייתכן נמק חלקי או מלא. מדובר על מקרים נדירים מאוד של פחות מחצי אחוז בניתוחי הרמה והגדלת חזה.
  • דחיה של השתל- מצב נדיר מאוד.

בטווח הרחוק יש להקפיד ולהגיע לרופא המנתח לבדיקה שנתית ולבצע כל 3 שנים צילום ואולטרסאונד על מנת לבדוק את השתל. חשוב לדעת שעישון מגדיל משמעותית את הסיכון לסיבוכים בניתוח הרמה והגדלת חזה ולכן ההמלצה היא להפסיק לעשן חודש לפני הניתוח ולהימנע מעישון גם חודש אחריו.

ההחלמה מניתוח הרמה והגדלת חזה

לאחר יום מוסרות התחבושות וניתן להתקלח בלי לגעת בפלסטרים המכסים את החתכים. יש להימנע מהרמת ידיים מעל לגובה הראש ומכל פעילות גופנית למשך כחודש. הצלקות עלולות לגרד במשך מספר חודשים, את התפרים אין צורך להוציא שכן מדובר בחוטים פנימיים ונספגים. עיקר ההחלמה מהניתוח מתרחשת בשבוע הראשון כשאת תוצאות ניתוח ההרמה והגדלת חזה ניתן לראות מיד בסיומו. עם זאת, התוצאה הסופית תתקבל לאחר כשנה, כשהתפרים יסיימו את ספיגתם והשד יקבל את צורתו. לאחר ההחלמה, בכ 30% מהניתוחים להרמה והגדלת חזה יהיה צורך לבצע תיקון. יש להמתין לפחות חצי שנה ממועד הניתוח המקורי.

הצלקות בהרמת שדיים הינן ארוכות וקבועות והן ממוקמות באזורים המאפשרים לבישת בגד עם מחשוף ואפילו בגד ים. בהרמת החזה יש צלקות ארוכות המכונות ״סוכריה על מקל״ שכן מדובר על צלקת סביב העטרה, צלקת אנכית מהעטרה ועד לקפל התת שדי. בהגדלת החזה מדובר בצלקת קצרה הממוקמת בקפל התת שדי או בחלקה התחתון של העטרה. לרוב מדובר בצלקות שמתרפאות היטב ונהיות דקות ובצבע עורה של המנותחת. עם זאת, כאמור, ישנן מקרים בהם ההצטלקות תהיה פחות אסתטית כתוצאה מסוג העור, עוביו וכדומה.

כמה דברים אחרונים שכדאי לדעת על ניתוח הרמה והגדלת חזה

ניתוח הרמה והגדלת חזה נחשב לניתוח שמחזיק שנים רבות. עם זאת, השד נותר חלק מהגוף וככזה הוא מושפע מגיל ושינויי משקל, ממש כפי שהושפע טרם ההגעה לניתוח.

לאחר ניתוח הרמה והגדלת חזה ניתן לרוב להניק שכן לא מתרחשת פגיעה בצינורות החלב. קיימות שיטות ניתוח חדשניות אשר מותירות את המנותחת עם פחות צלקות. שיטות אלה הולכות וצוברות תאוצה בשנים האחרונות

ד"ר עומר וולף - מנתח פלסטי בכיר
ד"ר עומר וולף - מנתח פלסטי בכיר